INDEKS AUTORSKI

Maria Krzysztof Byrski


strona główna

indeks tematyczny
indeks autorski
indeks recenzji
przekłady
autorzy obcy

"Smak" Brahmy i "smak" Buddy (O estetyce indyjskiej). Studia Filozoficzne, nr 6, 73-83, 1970.

# filozofia indyjska # buddyzm # teatr # estetyka #
TREŚĆ. (A) Jadżńa. (B) Buddyjskie votum separatum. (C) Estetyka i teatr. (D) Struktura i sens sztuki teatralnej. (E) Koncepcja pięciu ogniw. (F) Teatr - czwarty wymiar rzeczywistości. (G) Osiem smaków. (H) Buddyjskie credo. (I) Estetyka buddyjska. (J) Smak spokoju.

Trójsfera indyjskiej etyki. Studia Filozoficzne, nr 10-11, 69-84, 1976. Byrski, Maria Krzysztof.

# etyka # filozofia indyjska #
ABSTRAKT. Indie współczesne to tradycja i nowoczesność. Klucz do indyjskiej nowoczesności jest i naszym kluczem, bowiem indyjska nowoczesność w lwiej części jest produktem tzw. Zachodu. Nie wszystko jednak, nawet w obrębie owej nowoczesności, da się tym kluczem otworzyć. Wszędzie tam, gdzie tę nowoczesność modyfikuje tradycja, trzeba dodatkowego, tym razem indyjskiego klucza. Właśnie tak rzecz ma się w dziedzinie etyki. Współczesne indyjskie postawy świeckie są wypadkowa ścierania się tradycji i nowoczesności. Kluczem do zrozumienia i oceny tego, co w tych postawach tradycyjne, jest koncepcja trójsfery (trivarga). Jest to koncepcja z naszego punktu widzenia w zasadzie ateistyczna, oparta na naukowej analizie rzeczywistości. Z tym zastrzeżeniem, że tradycyjna nauka indyjska (śāstra) nie we wszystkich aspektach odpowiada współczesnemu pojmowaniu tego terminu.

Nowa książka o buddyzmie. [Rec. Ling, Trevor. The Buddha]. Studia Filozoficzne, nr 10-11, 207-210, 1976. Byrski, Maria Krzysztof.