polski indeks filozoficzny
indeks tematyczny
indeks autorski
indeks recenzji
przekłady
|
Logika nauki. [Rec. Kopnin, P. W. Łogiczeskije osnowy
nauki]. Człowiek i Światopogląd, nr 6, 139-145, 1970.
Sprzeczności gnoseologiczne a logika poznania. [Rec. Narski,
I. S. Dialekticzeskoje proitworeczje i łogika poznania]. Studia
Filozoficzne, nr 4, 195-199, 1971.
Prawa w systemie wiedzy naukowej. [Rec. Gołowanow, W. N.
Zakony w sistiemie naucznogo znanija]. Człowiek i Światopogląd, nr
6, 241-247, 1972.
Łojewska, Maria Izabela.
Epistemologia pragmatyczna. [Rec. Problemy epistemologii pragmatycznej : materiały z posiedzeń konserwatorium naukoznawczego Polskiej Akademii Nauk].
Studia Filozoficzne, nr 3, 217-222, 1974.
Integracja nauki a naukoznawstwo. Studia Filozoficzne, nr 2, 57-67, 1976.
Łojewska, Izabela Maria.
# naukoznawstwo # integracja nauk # rozwój nauki #
ABSTRAKT. Rozwój wiedzy o nauce w ramach szeroko rozumianego naukoznawstwa może być istotnym czynnikiem integracji innych nauk. Znaczenie wiedzy o nauce nie może być ograniczane do wpływu na sferę instytucjonalną nauki związaną z prognozowaniem, planowaniem i organizacją badań naukowych, ponieważ nie mniej ważne wydają się oddziaływania na świadomość twórców nauki. Samoświadomość pracowników naukowych, ich wiedza o swojej działalności i jej stosunku do innych form działalności i świadomości społecznej, jest jednym z czynników współokreślających ich działalność badawczą i jej rezultaty.
Koniecznym warunkiem kształtowania samoświadomości pracowników nauki jest z jednej strony rozwój wiedzy o nauce, a z drugiej - społecznie zorganizowany proces jej przekazywania związany z kształceniem kadry naukowej. Z kolei rozwój naukoznawstwa wymaga integracji istniejącej już wiedzy o nauce tworzonej w ramach różnych dyscyplin szczegółowych. Szczególne znaczenie ma w tym względzie nawiązanie do marksistowskiej koncepcji nauki, albowiem zawarty w niej program szerokich, wieloaspektowych badań nad nauką może być punktem wyjścia w integracji różnych dyscyplin naukoznawczych.
Problemy teorii nauki w zachodniej historiografii. [Rec.
Changing Perspectives in the Historiy of Science. Essays in Honour of Joseph
Needham. Teich, M. i Young, (eds)]. Studia Filozoficzne, nr 1,
171-175, 1977.
Dewey a marksizm. Studia Filozoficzne, nr 4, 143-162, 1977.
# DEWEY, John # instrumentalizm # społeczna rola filozofii #
marksizm #
ABSTRAKT. Niniejszy artykuł oparty jest na szerszych studiach nad twórczością Johna Deweya, amerykańskiego myśliciela o szerokich zainteresowaniach teoretycznych. Zainteresowania te obejmowały nie tylko różnorodne problemy filozoficzne, ale i pedagogiczne, psychologiczne i społeczne; Dewey łączył je z działalnością praktyczną, przede wszystkim pedagogiczną, która w znacznym stopniu wpłynęła na jego filozoficzne koncepcje nadając jego pragmatyzmowi swoistą postać.
Przedstawione w artykule problemy mają istotne znaczenie zarówno dla ogólnej charakterystyki koncepcji filozoficznych Deweya, jak i dla próby konfrontacji ich z marksizmem - nie prowadzą one jednak ani do stworzenia pełnego obrazu filozoficznych przekonań Deweya, ani do wyczerpującej konfrontacji jego myśli z marksizmem.
Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej zawarta jest próba interpretacji instrumentalistycznej koncepcji poznania Deweya; w drugiej przedstawione są jego poglądy na przedmiot i funkcje filozofii; trzecia część nawiązuje do społecznych przekonań Deweya.
Znaczenie wiedzy w twórczości naukowej. Studia Filozoficzne, nr 1, 91-102, 1978.
# wiedza # twórczość # odkrycie naukowe #
TREŚĆ. (A) Wiedza specjalistyczna. (B) Wiedza filozoficzna. (C) Wiedza metanaukowa. (D) Wiedza o twórczości.
|