polski indeks filozoficzny
indeks tematyczny
indeks autorski
indeks recenzji
przekłady
|
Regionalistyka jako nauka praktyczna. Studia Filozoficzne, nr 7, 153-162, 1974.
# metodologia nauki # nauki praktyczne #
TREŚĆ. * Wstęp. 1. Nauki teoretyczne a nauki praktyczne. 2. Problem ocen i celów. 3. Podstawowe dyrektywy nauk teoretycznych i praktycznych. 4. Regionalistyka jako płaszczyzna integracji nauk humanistycznych.
z: Pawlak, Adam. Rola fizyki i nauk technicznych w procesie syntezy wiedzy
naukowej. [Rec. Sintiez sowriemiennogo naucznogo
znanija]. Studia Filozoficzne, nr 10, 125-131, 1974.
O dwóch typach integracji nauk. Studia Filozoficzne, nr 2, 15-28, 1976.
Wojewódzki, Tadeusz.
# filozofia nauki # integracja nauk # nauki praktyczne #
ABSTRAKT. Zarówno nauki teoretyczne, jak i praktyczne realizują jeden z głównych celów (poznawczych) nauki, którym jest wyjaśnianie. Kiedy eksplanacyjny cel poznawczy realizowany jest na gruncie społecznej świadomości metodologicznej o orientacji teoretycznej, obejmującej przy tym dyrektywę zachowania jednorodności teoretycznej, realizacja owa prowadzi do powstania jednolitego systemu teoretycznego. Ten typ integracji określamy mianem integracji teoretycznej.
Natomiast na gruncie społecznej świadomości metodologicznej o orientacji praktycznej dyrektywa zachowania jednorodności teoretycznej nie obowiązuje, ponieważ podstawowa tu jest dyrektywa podporządkowania celu poznawczego celowi pozapoznawczemu. Przestrzeganie tej ostatnie wyraża się w wykorzystywaniu teorii sformułowanych w innych dyscyplinach; realizacja celu poznawczego zatem w danej nauce praktycznej schodzi na plan drugi - korzysta się w tym względzie z wyników badawczych innych (teoretycznych zwykle) nauk. Na plan pierwszy wysuwa się zadanie zgromadzenia wiedzy niezbędnej do realizacji jednego typu celów praktycznych. Następuje tym samym pewien rodzaj integracji różny od scharakteryzowanego powyżej; jest to integracja pragmatyczna. Dominacja celów pozapoznawczych na gruncie społecznej świadomości metodologicznej o praktycznej orientacji powoduje, iż integracja taka ma zawsze miejsce na szeroką skalę. Integracja pragmatyczna prowadzić może do teoretycznej - do pewnego typu redukcji eksplanacyjnej.
O dalszą pragmatyczną integrację nauk empirycznych. [Rec.
Kowalewski, Stanisław. Nauka o administrowaniu]. Studia
Filozoficzne, nr 8, 157-161, 1976.
# integracja nauk #
A. Siemianowskiego koncepcje nauk praktycznych. [Rec.
Siemianowski, Andrzej. Poznawcze i praktyczne funkcje nauk empirycznych].
Studia Filozoficzne, nr 2, 175-180, 1977.
Metodologiczny kształt psychopatologii ekspresji. [Rec.
Tyszkiewicz, Magdalena. Psychopatologia ekspresji. Twórczość plastyczna
chorych psychicznie]. Studia Filozoficzne, nr 10, 217-219, 1988. Wojewódzki, Tadeusz.
|